Działka budowlana bez mediów, przyłączy, dojazdu – koszty podłączenia

Oznaczenia sieci wodociągowej

Oznaczenia sieci wodociągowejKażda działka budowlana ma swoje plusy i minusy. Jedna ma nieregularny kształt, inna nieatrakcyjne położenie jeszcze inna uciążliwych sąsiadów albo zbyt wysoką cenę. Dużą rolę odgrywa również dojazd do działki, który niejednokrotnie ma ogromne znaczenie przy realizacji samych przyłączy mediów (koszty podłączenia).
Ważnym czynnikiem przesądzającym o wyborze działki (nie tylko w Poznaniu czy Puszczykowie, Mosinie lub innej lokalizacji w powiecie poznańskim) powinno być sprawdzenie możliwości przyłączenia mediów oraz sam koszt ich przyłączenia.

Planując zakup działki budowlanej, która spełnia któryś z poniższych punktów należy dokładnie przyjrzeć się możliwości (cenie) podłączenia (wody, kanalizacji czy gazu).

  • działka zlokalizowana jest w „szczerym polu”
  • działka nie ma sąsiadów (brak innych domów po prawej, lewej stronie)
  • działka znajduje się w drugiej, trzeciej lini zabudowy
  • działka położona jest w „malowniczym” miejscu (w lesie, nad jeziorem, na wzgórzu)
  • działka jest podejrzanie tania w zakupie
  • do najbliższego sąsiada/domu jest około 100 metrów
  • w ziemi/w drodze/chodniku nie widać żadnych włazów, skrzynek ulicznych od zasów, dekli studzienek kanalizacyjnych, szafek gazowych, „gulików”,
  • przy drodze nie ma hydrantów (najczęściej czerwonych) które występują co 150 m na każdej sieci wodociągowej w terenie zabudowanym
  • widać hydrant (najczęściej czerwony) ale nie widać lub nie ma następnego

Każda działka jest inna, każde podłączenie inne, dlatego twierdzę, iż zawsze najlepiej przed zakupem dokładnie przyjrzeć się kwestii przyłączenia mediów niż później płakać i płacić…
Często, niestety po zakupie działki okazuje się, iż koszt podłączania jest bardzo, bardzo wysoki lub całkowicie nieakceptowalny (zwłaszcza w przypadku kanalizacji), a inne rozwiązanie udręką na całe lata…

 

Zasuwa domowego przyłącza wodyPrzyłącze wodociągowe w Poznaniu i gminach ościennych – czas, możliwość i koszty podłączenia.

Działka bez wodociągu w ulicy (brak sieci wodociągowej)

Jeżeli przy działce nie ma wodociągu, nie ma na słupach, płotach tabliczek z oznaczeniami hydrantów podziemnych, nie ma wzdłuż drogi hydrantów naziemnych (najczęściej czerwonych) to oznacza, że aby podłączyć wodę (zaprojektować i wykonać przyłącze wody) należy wcześniej zaprojektować, a następnie wybudować wodociąg – całą sieć wodociągową!!!
Budowa wodociągu jest niestety przedsięwzięciem czasochłonnym i kapitałochłonnym. Proces projektowy trwa od 4 do nawet 9 i więcej miesięcy, a samo wykonanie (w zależności od długości sieci wodociągowej) może kosztować nawet kilkadziesiąt i więcej tys. zł ( oczywiście proporcionalnie do długości). Lepiej kupić działkę gdzie wodociąg już jest… lub przyjąć, iż koszt podłączenia wody będzie wymagał rozbudowy sieci wodociągowej, za którą prawdopodobnie zapłacą Państwo z własnej kieszeni.
Należy pamiętać, iż Aquanet nie wybuduje sieci na własny koszt by umożliwić podłączenie Państwa działki do wody (o ile budowa takiego wodociągu nie jest ujęta w planie inwestycyjnym Aquanetu)!!! W zdecydowanej większości przypadków za sieć wodociągową nie zapłaci Aquanet, Meliopoz, Gmina czy inna spółka wodna tylko właściciel, działki do której ma być podłączona woda!!!

Działka z wodociągiem w ulicy

Sprawa wygląda bardzo prosto jeżeli jest prowadzona profesjonalnie od samego początku.
By wykonać przyłącze wody w Poznaniu i gminach (w wielkim skrócie) potrzebny jest projekt, wykonawca i podpis na umowie na odbiór wody 🙂
Czas potrzebny na projekt, jego uzgodnienie i wybudowanie przyłącza to od 1 do 3 m-cy gdzie zdecydowaną większość (95%) zajmują uzgodnienia urzędowe, natomiast czas potrzebny na wybudowanie budowy przyłącza to 1-2 dni. Koszt całego przedsięwzięcia związanego z budową przyłącza wody powinien zamknąć się kwotą rzędu kilku tysięcy złotych.
Należy oczywiście wspomnieć, iż nie wszyscy wykonawcy pracują tak sprawnie, ponieważ zdarzyło mi się poprawiać budowę przyłączy, których projekt i wykonanie trwało przeszło rok…

Każdorazowo, by przyłączyć wodę potrzebne są warunki techniczne przyłączenia do sieci wodociągowej (nawet w przypadku jej braku w ulicy). W warunkach technicznych zawarte są szczegółowe informacje o możliwości i sposobie przyłączenia – jest to pierwszy i najważniejszy dokument.
Wydawana przez Aquanet opinia przyłączenia do sieci wodociągowej nie jest dokumentem, na podstawie którego można zaprojektować i wybudować przyłącze wody!!!

Jeżeli którykolwiek z powyższych elementów występuje w drodze/chodniku/pozbruku/ziemi/na płocie to najprawdopodobniej oznacza, iż istnieje możliwość przyłączenia wody.

 

Dekiel, właz kanalizacyjnyPrzyłącze kanalizacji sanitarnej w Poznaniu i gminach – czas, możliwość i koszty podłączenia.


Brak sieci kanalizacyjnej w ulicy

Koszt budowy sieci kanalizacyjnej jest olbrzymi! Jeżeli w drodze nie ma sieci kanalizacyjnej to jej wybudowanie jest bardzo bardzo drogie. Kanalizacja najczęściej budowana jest z funduszy unijnych, przez Związki Gminne – przykładem jest kanalizacja budowana przez Związek Międzygminny Puszcza Zielonka dofinansowana ze środków Unii Europejskiej. Nie jestem w stanie podać nawet przykładowej wyceny budowy sieci kanalizacyjnej, gdyż budowa takiej sieci jest przedsięwzięciem bardzo kapitałochłonnym.

Sieć kanalizacji sanitarnej w ulicy.

Podobnie jak w przypadku przyłącza wody, sprawa przyłącza kanalizacji jest bardzo prosta. Potrzebny jest uzgodniony projekt przyłącza i wykonawca, który wykona to, co zostało zawarte w dokumencie. Duże znaczenie (od strony finansowej) ma informacja jaka jest to kanalizacja:
grawitacyjna,
ciśnieniowa,
z koniecznością zastosowania przepompowni,
Koszt budowy przyłącza kanalizacyjnego zależy od wielu zmiennych, które dla każdej działki budowlanej są inne np. odległość domu od sieci kanalizacyjnej, głębokość sieci kanalizacyjnej, ukształtowanie terenu, sprzęt i materiały (w tym studnie) potrzebne do jej wykonania.
Bardzo ciężko wycenić lub nawet odnieść się do wykonania przyłącza kanalizacji nie widząc chociażby warunków technicznych i mapy zasadniczej.

Jeżeli którykolwiek z powyższych elementów występuje w drodze/chodniku/pozbruku/ziemi to najprawdopodobniej oznacza, iż istnieje możliwość przyłączenia kanalizacji.

 

Zasuwa gazowaPrzyłącze gazowe w Poznaniu – potrzebny gaz do kuchenki i/lub ogrzewania

Brak sieci gazowej w ulicy

Jeżeli w drodze przy Państwa działce nie ma sieci gazowej, to należy skontaktować się ze spółką gazowniczą celem uzyskania informacji dotyczącej możliwości budowy przyłącza gazu. Gazownia wyda Państwu w tym zakresie stosowne warunki techniczne / opinię. Sieć gazowa budowana jest kosztem i na zlecenie gazowni, nie ma możliwości budowy sieci we własnym zakresie (na prywatne zlecenie)!

Sieć gazowa w ulicy

Jeżeli w drodze umieszczone są zasuwy, widać skrzynki gazowe przy budynkach, to może tylko oznaczać, iż z podłączeniem gazu nie będzie żadnego problemu. Chcąc podłączyć się do sieci gazowej muszą Państwo udać się do gazowni – gdzie zostaną wydane warunki techniczne. Po podpisaniu umowy przyłączeniowej cała reszta (projekt przyłącza gazu, budowa przyłącza gazowego, jego odbiór i zagazowanie) wykonywana jest przez gazownię.

Jeżeli którykolwiek z powyższych elementów występuje w drodze/chodniku/pozbruku/ziemi to najprawdopodobniej oznacza, iż istnieje możliwość przyłączenia gazu.

Należy zaznaczyć iż warunki techniczne przyłączenia do sieci gazowej są za darmo dlatego warto sprawdzić w gazowni czy istnieje możliwość podłączenia

Jeżeli mają Państwo pytanie dotyczącej konkretnej działki, podłączenia konkretnego budynku do wody, kanalizacji, gazu prosimy o kontakt.

W internecie można przeczytać wiele całkowicie nieprawdziwych informacji dotyczących przyłączy, dlatego jeżeli mają Państwo pytania zachęcam do bezpośredniego kontaktu. Wyjaśnię, omówię, odpowiem na wszystkie pytania tak by każdy otrzymał rzeczową i konkretną informację.

Zachęcam do odwiedzania naszej strony, działu: branżowe porady gdzie znajdą Państwo przydatne informacje dotyczące przyłączy mediów (wody, kanalizacji, gazu)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.