Przyłącze wodociągowe: projekt, cena, koszty wykonania – cz.1 8


Przyłącze wody projektowanie i wykonawstwo, wszystkie informacje dotyczące etapu projektowegoIle tak naprawdę kosztuje przyłącze wody? Jaka jest jego cena? Postaramy się poprzez nasz blog przybliżyć i wyjaśnić Państwu wszystkie zagadnienia związane z „podłączeniem wody” do inwestycji.

W pierwszej części
znajdą Państwo wszystkie informacje dotyczące sporządzenia dokumentacji technicznej – projektu przyłącza wody.

ETAP PROJEKTOWY

Pierwszą rzeczą, która jest nam niezbędna i właściwie rozpoczyna cały proces przyłączenia wody do domu są warunki z Wodociągów oraz mapy do celów projektowych. Zamawiane mapy wykonywane są przez uprawnionego geodetę (najlepiej jeżeli zostaną one zlecone przez projektanta – pozwoli to na określenie właściwego zakresu aktualizacji mapy). Uzyskanie warunków technicznych wiąże się z opłatą (w Poznaniu: 125 zł netto – stan na styczeń 2012). O warunki przyłączenia do sieci wodnej występuje inwestor, czyli Państwo lub osoba upoważniona, która wykona to za Państwa – np. projektant.

Każde przyłącze wody jest sprawą indywidualną, nie ma jednego schematu powielanego z inwestycji na inwestycję. Do wykonania niezbędny jest zawsze projekt przyłącza wodociągowego, który jest wykonywany przez uprawnionego projektanta.

Bardzo ważną sprawą, według nas jest to, aby projektant mimo wszystko „pofatygował się” na miejsce inwestycji, ponieważ widzi na własne oczy co projektuje, jest w stanie na etapie wizji uniknąć problemów, które powstałyby w późniejszym czasie – na etapie wykonania. Na miejscu jest w stanie zweryfikować, dokonać pomiarów, sprawdzić wszystko to, co później przełoży na dokument.

JESTEŚMY ZDANIA, ŻE ZAWSZE PROJEKTANT POWINIEN BYĆ NA MIEJSCU GDZIE BĘDZIE WYKONYWANE PRZYŁĄCZE – jednak z doświadczenia wiemy że tak działają niestety nieliczni, DO KTÓRYCH MY SIĘ ZALICZAMY.

Na miejscu budowy projektant może określić rodzaj podłoża (z własnego doświadczenia), ponieważ w przypadku krótkiego przyłącza i sprzyjającego podłoża możliwe będzie wykluczenie koparki i wykonanie wykopu ręcznie niedużym kosztem. Jest w stanie również określić konieczność wykonania przecisków, przewiertów, bądź zastosowania rury wzmocnionej lub osłonowej (potrzebnej w przypadku obciążeń działających na planowane przyłącze – np. pod drogą, nasypem, pod rzeką itd.).

Często zdarza się, że na drodze przyłącza stoją drzewa, duże kamienie lub inne przeszkody, które należałoby ominąć bądź zadbać o ich usunięcie już na etapie projektu przyłącza wody.

W przypadku wykonywania prac w pasie drogowym, drodze gminnej niezbędne jest sporządzenie dokumentacji wyłączenia pasa drogowego – koszt takiej dokumentacji jest bardzo niski, a już podczas wizyty projektanta powinniśmy zostać o tym poinformowani.

MOŻNA POWIEDZIEĆ, ŻE PROJEKT A WŁAŚCIWIE JEGO WYKONAWCA JEST FUNDAMENTEM, RZECZĄ NAJWAŻNIEJSZĄ, PONIEWAŻ DOBRZE WYKONANY ZAOSZCZĘDZI PAŃSTWU WIELU PROBLEMÓW NA ETAPIE WYKONAWSTWA!

Zlecając takie opracowanie u nas mają Państwo pewność prawidłowego wykonania, ponieważ posiadamy nie tylko wiedzę projektową (oczywiście potwierdzoną uprawnieniami w pełnym zakresie bez ograniczeń), ale i na budowie. Posiadamy także uprawnienia wykonawcze – możemy być kierownikiem lub inspektorem robót co w konfrontacji z wiedzą techniczną, znajomością prawa, znajomością wymogów Aquanet Poznań i regionalnych Zespołów Uzgadniania Dokumentacji Projektowej (ZUD) pozwala na bezproblemowe przebrnięcie przez przyłączenie wody do Państwa domu.

PODSUMOWANIE:

Punkty, wg których należy postępować w przypadku chęci budowy przyłącza wody:

 1.  Zamówienie mapy do celów projektowych*
 2. Wystąpienie do wodociągów o warunki techniczne przyłączenia do sieci*
 3. Opracowanie projektu technicznego przez projektanta:**
  a) Wizja lokalna w terenie**
  b) Uzgodnienie trasy przyłącza w ZUD i z właścicielami działek, po których prowadzone będzie przyłącze**
  c) Opracowanie projektu zgodnie z wymogami poszczególnych gestorów mediów**
  d) Uzgodnienie projektu ze spółką wodną (np. Aquanet)**

* – może wykonać i koordynować w Państwa imieniu uprawniony projektant
** – wykonuje projektant (część osób z branży przerzuca niektóre czynności na inwestora co jest wg nas „nie fair” ponieważ często urzędnicy odsyłają interesanta z kwitkiem – w wielu przypadkach projektant zmiany dokonać może na miejscu (tak my działamy).

Warto więc zadbać o wszystko odpowiednio wcześniej, ponieważ etap projektowy trwa: 60-120 dni (podano przybliżony czas w zależności od regionu, w którym projektowane jest przyłącze wodne).

Zapraszamy do zapoznania się drugą częścią naszego poradnika  dotyczącego wykonania przyłączy wody i kanalizacji.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy do “Przyłącze wodociągowe: projekt, cena, koszty wykonania – cz.1

 • Magda

  Witam,

  Mam takie, pytanie. Jeśli wodociąg przechodzi przez moją działkę do której się chce włączyć to czy trzeba projekt uzgadniać w ZUDP?

  • Łukasz Autor wpisu

   W zależności od gestora sieci.
   W Aquanecie Poznań (stan na sierpień 2016) nie trzeba uzgadniać trasy przyłącza wody/kanalizacji jeżeli wodociąg/sieć kanalizacji znajduje się na Pani działce (tej samej działce co budowa).

 • Magda

  Mam pytanie jesli mam juz na działce przyłacze wody z podpisana umowa na jej dostarczanie i licznikiem i chce to podłaczyc do nowo wybudowanego budynku mieszkalnego to co powinnam zrobic ?

  • Łukasz Autor wpisu

   Witam serdecznie,
   W takim przypadku należałoby skrócić przyłącze do tymczasowej studni wodomierzowej i wyprowadzić zawór czerpalny ponad teren (zapewne będzie potrzebna woda na cele budowlane).
   Po wybudowaniu nowego domu i zapewnieniu dodatniej temperatury w miejscu gdzie znajdować ma się wodomierz należy dokonać likwidacji studni wodomierzowej i przeniesienia wodomierza do budynku.
   Całość prac powinna być zgłoszona PRZED ROZPOCZĘCIEM w wodociągach oraz u inspektora ds. odbioru przyłączy/zmian na przyłączach.
   Na końcu powinno sporządzić się inwentaryzacje geodezyjną wraz ze szkicem geodezyjnym.

  • Łukasz Autor wpisu

   Nikt nie projektuje. Sanepid wydaje zaświadczenie po badaniu wody, geodeta wkreśla na mapie połączenie studni z budynkiem i koniec. Pomijam fakt że po 5-15 latach i tak zleca Pani projekt przyłącza wody i wykonuje przyłącze wody bo woda ze studni albo wyschła albo jest niezdatna do picia.

 • Piotr

  Czy projekt ma datę ważności? Mam projekt z 2001 roku ale wtedy nie został wykonany. Czy należy w takiej sytuacji zrobić projekt jeszcze raz na nowszej mapie?

  • Łukasz Autor wpisu

   Projekt przyłącza ważny jest 2 lub 3 lata.
   Mapa do celów projektowych ważna jest do pierwszej zmiany.
   Musi Pan zlecić nową mapę i nowy projekt, przed wydaniem pieniędzy sugerowałbym przejść się z tym projektem przyłącza który Pan posiada do wodociągów.